Timiş
Vâlcea
Vrancea

tricouri funny
Simona și Angie au oferit la aproape fiecare ocazie meciuri spectaculoase, adevărate bătălii din care învingătoarea a ieșit sleită de puteri. Halep și Kerber s-au întâlnit de zece ori, iar duelurile lor au devenit deja adevărate "clasice" ale circuitului WTA. Acum, meciul de la Eastbourne va fi un test important pentru amândouă înainte de startul Wimbledon-ului, al treilea Grand Slam al anului. Partida din sferturile competiției este în direct pe Digisport 1 și LiveText pe HotNews.ro.

ITF a anunțat noul format pentru Fed Cup din 2020. România este printre cele 16 echipe care joacă în play-off-ul din februarie 2020. Turneul final va avea loc la Budapesta, transmite frt.ro.

La puțin timp după ce a oficializat plecarea lui Jasper Cillessen la Valencia, FC Barcelona a anunțat venirea portarului Neto tocmai de la "lilieci", informează Sport.es.

Wayne Rooney, cel mai bun marcator din istoria selecţionatei Angliei, a înscris un gol spectaculos pentru actuala sa echipă, DC United, miercuri, în Liga profesionistă nord-americană de fotbal (MLS), informează agenţia Reuters.

Tânărul australian Akira Santillan (238 ATP) a fost eliminat de belgianul Ruben Bemelmans (171 ATP) în turul al doilea al calificărilor de la Wimbledon, după un meci maraton de trei ore. Santillan a avut și două mingi de meci pe serviciul adversarului, însă a trebuit să se recunoască învins. Frustrarea a fost atât de mare încât australianul a mers într-un parc și a distrus toate cele cinci rachete pe care le-a avut în termobag la partida cu Bemelmans.

Simona și Angie au oferit la aproape fiecare ocazie meciuri spectaculoase, adevărate bătălii din care învingătoarea a ieșit sleită de puteri. Halep și Kerber s-au întâlnit de zece ori, iar duelurile lor au devenit deja adevărate "clasice" ale circuitului WTA. Acum, meciul de la Eastbourne va fi un test important pentru amândouă înainte de startul Wimbledon-ului, al treilea Grand Slam al anului. Partida din sferturile competiției va fi în direct pe Digisport și LiveText pe HotNews.ro în jurul orei 14:30 (ora de start va putea suferi modificări în funcție de partida Fernando Verdasco vs Sam Querrey).

FC Valencia a anunţat că a ajuns la un acord cu FC Barcelona pentru transferul portarului Jasper Cillessen. El a semnat un contract valabil până în iunie 2023, cu o clauză de reziliere de 80 de milioane de euro.

Naționala Under 21 a României a dat peste cap toate calulele hârtiei și a impresionat prin calificarea în semifinalele CE Under 21. Jucătorii pregătiți de Mirel Rădoi vor să continue povestea frumoasă și să lupte pentru trofeu, dar până atunci trebuie să treacă de obstacolul Germania, campioana en-titre. Pe "Stadio Renato Dall'Ara" din Bologna se vor întâlni echipele cu cel mai bun atac din competiție, astfel că partida se anunță una spectaculoasă. Confruntarea va începe la ora 19:00 și va putea fi urmărită în direct pe TVR 1 și LiveText pe HotNews.ro.

Atacantul George Puşcaş a declarat, miercuri seară, că secretul naţionalei de tineret a României este unitatea, el subliniind că jucătorii se vor simţi ca acasă, având în vedere numărul de fani din tribune.

Simona Halep, locul 7 WTA şi cap de serie numărul 6, va evolua, joi, de la ora 14.30, cu germana Angelique Kerber, locul 5 WTA şi cap de serie numărul 4, în sferturile de finală ale turneului de la Eastbourne.

Caroline Wozniacki (favorită nr. 11 și campioană en-titre) a fost eliminată în optimile turneului de la Eastbourne. Daneza a ratat o minge de meci în momentul în care servea la scorul de 5-4 în setul decisiv și a fost în cele din urmă învinsă de Aryna Sabalenka (8), scor 2-6, 6-4, 7-6(5). Printre jucătoarele calificate în sferturi se numără Karolina Pliskova (2), Kiki Bertens (3) și Angelique Kerber (4).

Echipa formată din Mihaela Buzărnescu (România) și Anna-Lena Friedsam (Germania) s-a calificat în sferturile probei de dublu din cadrul turneului de la Eastbourne, după ce a trecut de perechea Nadiya Kichenok/Abigail Spears (Ucraina/SUA), scor 6-4, 6-2. Meciul a durat o oră și două minute.

Elena-Gabriela Ruse (177 WTA) a învins-o pe Irina Bara (179 WTA) în turul al doilea al calificărilor de la Wimbledon și mai are nevoie de o singură victorie pentru a pătrunde pe tabloul principal. A fost 6-2, 5-7, 6-4 pentru Ruse, după două ore și șase minute de joc.

​Selecţionerul Mirel Rădoi a declarat, miercuri seară, că naţionala de tineret a României trebuie neapărat să înscrie în meciul cu Germania din semifinalele Campionatului European.

Perechea Simona Halep / Raluca Olaru continuă parcursul bun la Eastbourne. După ce au trecut în primul tur de principalele favorite, româncele au învins în sferturi echipa Alicja Rosolska/Zhaoxuan Yang (Polonia/China), scor 2-6, 6-0, 10-4 și s-au calificat în penultimul act al competiției. Meciul a durat o oră și două minute.

Selecţionerul naţionalei de tineret a Germaniei, Stefan Kuntz, a declarat, miercuri, că echipa României a reuşit să ajungă în semifinale la Campionatul European datorită talentului şi muncii, subliniind că la meciul de joi nu a pregătit un plan special pentru Ianis Hagi.

​Ana Bogdan (134 WTA și cap de serie numărul 24) a ajuns în ultimul tur al calificărilor de la Wimbledon, al treilea turneu de Grand Slam al anului. Irina Begu (114 WTA, favorită nr. 10) a părăsit competiția după ce a fost învinsă de locul 509 WTA.

Adversarele echipelor româneşti angrenate în tururile preliminare din Liga Campionilor, Cupa CEV şi Challenge Cup au fost stabilite, miercuri, la Luxemburg. Opt echipe tricolore, patru feminine şi patru masculine, şi-au aflat adversarele.

Fotbalistul echipei naţionale de tineret a României, Cristian Manea, a declarat înaintea semifinalei cu Germania de la Campionatul European U21, într-un interviu acordat site-ului oficial al UEFA şi publicat pe canalul de YouTube al FRF, că el şi colegii săi sunt ca "nişte fraţi" şi că pot învinge orice adversar.

Simona Halep a dominat în mare parte meciul cu Polona Hercog grație planului tactic respectat foarte bine (agresivă la retur, deplasare superioară de pe linia de fund, cu soluții inspirate în momentele cheie), dar a pierdut puțin frâiele în setul al doilea (a avut două game-uri de serviciu pierdute la zero). A fost până la urmă o victorie care s-a conturat după o oră și 48 de minute, scor 6-1, 4-6, 6-3. În sferturile de la Eastbourne, Simona va da peste una dintre vechile ei rivale, Angelique Kerber (campioana en-titre de la Wimbledon).

Organizatorii turneului de la Wimbledon au anunțat miercuri lista capilor de serie pentru competiția care se va desfășura în perioada 1-14 iulie. România are o singură reprezentantă în rândul capilor de serie pe tabloul de simplu feminin, Simona Halep urmând să fie favorită numărul 7. Pe tabloul de simplu masculin, Roger Federer (3 ATP) a fost desemnat al doilea favorit, după sârbul Novak Djokovic (1 ATP), dar înaintea lui Rafael Nadal (2 ATP), cap de serie numărul 3.

Ivan Savvidis, patronul celor de la PAOK Salonic, s-a simțit ofensat de reacția pe care Gică Hagi a avut-o față de o declarație a lui Răzvan Lucescu, antrenorul echipei sale. Potrivit presei elene, grecul a decis să îl dea în judecată pe Gică Hagi, care a ținut să clarifice situația printr-un comunicat publicat pe site-ul oficial al clubului FC Viitorul.

Federaţia britanică va investi în următorii zece ani 250 de milioane de lire sterline (280 de milioane de euro) în 96 de centre cu terenuri de tenis acoperite, informează BBC.

Sportivii români Cătălin Chirilă şi Victor Mihalachi au cucerit medalia de aur în proba de canoe-2 pe 1.000 metri, miercuri, la Jocurile Europene de la Minsk.

Mijlocaşul portughez Andre Gomes a fost definitiv transferat de la FC Barcelona la Everton pentru suma de 25 milioane de euro, au anunţat, marţi, cele două cluburi de fotbal, citate de AFP.

Ianis Hagi (20 de ani) este la mare căutare în Europa de Vest. Echipe din Olanda, Belgia şi din alte campionate de top îl urmăresc pe fiul "Regelui", dar ultima ofertă pare cea mai tentantă pentru club.

Ziua de miercuri va fi una plină de acțiune pentru Simona Halep, jucătoarea noastră urmând să evolueze în proba de simplu de la Eastbourne (cu Polona Hercog, din optimi), dar și în cea de dublu (alături de Raluca Olaru). Competiția britanică este dotată cu premii totale în valoare de 684.080 de euro.